Praca Portugalia

Portugalia jakiej nie znamy – Park narodowy Geres

Północna część Portugalii to miejsce wyjątkowe. Jeśli pragniecie oderwać się od blichtru, odetchnąć od głośnych, zatłoczonych miast, porzucić luksusy oraz przenieść się troszeczkę wstecz w czasie i rozkoszować się nieskalaną ręką człowieka naturą wycieczka do Parque Nacional da Peneda-Geres (Parku Narodowego Geres) będzie idealna.

Północ Portugalii to miejsce oderwane od rzeczywistości. Diametralnie różni się od popularnego południa. Na jej górzystych, tryskających zielenią niedostępnych terenach rozciąga się jedyny Park Narodowy Portugalii. Powyżej „złotej rzeki” – Duoro suchy i rolniczy teren ulega totalnej metamorfozie. Parque Nacional da Peneda-Geres założono ponad 40 lat temu, by otoczyć ochroną endemiczne gatunki lilii, paproci, a także fauny oraz krajobrazu. Kształtem park przypomina łuk. Jego południowe partie są łatwiej dostępne dla turystów i są bardziej skomercjalizowane. Środkowe obszary są dużo bardziej dzikie i niedostępne. W parku Geres ochronie podlegają nie tylko przyroda ale także ten sam od stuleci styl bytowania mieszkańców.

Po parku najlepiej podróżuje się samochodem, własnym, pożyczonym z pracy czy autostopem. Główna droga parku N203, mimo że na mapie prezentuje się okazale, w rzeczywistości jest wąską, kręta biegnącą wzdłuż urwiska, drogą, która z pewnością zapewni moc wrażeń. Jedną z atrakcji Parku Narodowego Geres są tradycyjne spichlerze z krzyżami. Te ręcznie wykonane budowle znajdują się w występujących w parku farmach. Posiadają kamienne nóżki oraz krzyż na szczycie. Swym wyglądem przypominają bardziej sarkofagi niże miejsce przechowywania żywności.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *