Praca Portugalia

Czas pracy i system podatkowy Portugalii 

Praca w Portugalii czas pracy

Gdy rozpoczynałem pracę w Portugalii, pamiętam ze nie mogłem się nadziwić się instytucji sjesty w tym kraju. Zawsze praktykowałem ranne wstawanie i zasadę im wcześniej do pracy tym lepiej, bo wcześniej skończę i jeszcze pół dnia mam dla siebie… W Portugalii życie wygląda jednak inaczej ale o tym innym razem.

Jeśli zaś chodzi o czas pracy to w Portugalii wynosi on, podobnie jak w Polsce, 40 godzin, Pracownik zatrudniony na pełny etat pracuje 8h dziennie, jednocześnie ilość godzin pracy nie może przekroczyć 12. Zatem maksymalny oficjalny czas pracy to 60 godzin tygodniowo. Wszystkich pracodawców obowiązują również wytyczne o zakazie pracy po godzinach przez kobiety w ciąży oraz pracownice posiadające dzieci poniżej 1 roku życia. Wspomniana wcześniej sjesta obowiązuje w godzinach 12,00 – 14,00. Niedziela jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Główny Urząd Podatkowy – Direcçao-Geral Dos Impostos zajmuje się kwestiami podatkowymi w Portugalii. Obowiązują tu dwa rodzaje podatków bezpośrednich: podatek od osób prawnych IRC ( mposto sobre as rendas de pessoas colectivas) i podatek dochodowy od osób fizycznych IRS (imposto sobre as rendes de pessoas singularis). Podmioty fizyczne uiszczają podatek według sześciu stawek, zależnie od wysokości dochodu. Najniższa z nich to 10,5%, maksymalna zaś – 40%. System ten obowiązuje rezydentów Portugalii. Są nimi osoby przebywające w kraju, co najmniej przez 183 dni w roku. Pracowników z krótszym stażem mieszkaniowym obowiązuje stała stawka podatków 25%.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *