Praca Portugalia

Lagos – miejsce imprez z duszą

Lagos jest jednym z ciekawszych miast Algarve. Gdy przyszedł czas upragnionego urlopu w pracy w Portugalii, znajomy polecił mi je ze względu na starożytną, pełną zabytków duszę, także kosmopolityczny charakter oraz (jak deklarował) najpiękniejsze plaże kraju. Lagos faktycznie posiada wyjątkowy klimat. To niewielkie, liczące zaledwie 30 tyś. mieszkańców, miasto jest turystyczną enklawą. Widać to już na pieszym kroku, gdy tylko wchodzimy do miasta, zewsząd dobiega nas język angielski. Logos to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych turystów z Wielkiej Brytanii. Na nich oczekują liczne knajpy, bary kluby i restauracje, w których nemu czy drink karty przygotowane są w języku angielskim.

Jeśli chodzi o historyczną spuściznę Lagos, miasto skrywa Igreja de Santo António – kościół z XVIII wieku, który jest przepięknym przykładem baroku. Złocona sncyerka dosłownie ocieka przepychem, wszędzie aniołki, amorki, wielkie kiście owoców i mityczne stworzenia. W części kościoła przeznaczonej na muzeum znajdują się: płótna i szaty wyszywane złotem, dzieła sztuki w tym mozaiki rzymskie i karta praw miejskich z 1504 r oraz korkowy ołtarzyk. W kościele Igreja de Santa Maria możemy podziwiać renesansowy portal, popiersia św. Piotra i Pawła i posąg São Gonçalo patrona miasta. Uwagę przykuwa także XVIII forteca z mostem zwodzonym Fortaleza do Ponte da Bandeira.

W Lagos najpiękniejsze były dla mnie plaże, Praia Dona Ana na czele ale także te skrywane wśród skał. Zaciszne, z skalnymi amfiteatrami, krystalicznym piaskiem, dostępne jedynie od strony wody. Polecam serdecznie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *