Praca Portugalia

Praca w Portugalii – początek

Pracę w Portugalii znalazłem całkiem przypadkiem. Właściwie nigdy nie planowałem pracy za granicą. Więcej nie rozważałem tego typu rozwiązania. A jednak stało się. W Portugalii pracuję już dobrych 6 lat i postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat portugalskiego rynku pracy. Oczywiście nie będę pisał tylko o pracy. Portugalia to wspaniały kraj i naprawdę warto go poznać.

Wspominałem, że nie planowałem wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Właściwie to praca znalazła mnie. Trochę jej w tym pomogłem, odwiedzając Lizbonę na zaproszenie mojego kolegi. Pedra poznałem na Uniwersytecie Warszawskim, gdy przyjechał do Polski w ramach programu Socrates/ Erasmus. Zaprezentowałem mu ciekawe miejsca w Warszawie, także inne wyjątkowe miasta czy urokliwe zakątki Polski. Pedro, w rewanżu, zaoferował, że pokaże mi Portugalię jakiej nie znajdę w przewodnikach dla turystów. Nie mogłem nie skorzystać z takiej propozycji.

Tak więc do Portugalii wyjechałem turystycznie, zaraz po obronie pracy magisterskiej. Byłem młody i bardziej szukałem zabawy i atrakcyjnych doznań niż zatrudnienia. Było to w 2010 r., 4 lata po tym jak Portugalia w pełni otworzyła swój rynek pracy dla obywateli Polski. Od tego czasu aby podjąć zatrudnienie na terenie Portugalii nie było już potrzebne zezwolenie na pracę. Jako pracownicy obywatele Polski zyskali wszelkie prawa i przywileje obowiązujące rdzennych zatrudnionych. Przede wszystkim pracowników polskiego pochodzenia obowiązują od 2004 r. warunki pracy, wynagrodzenia i ubezpieczeń społecznych te same co obywateli portugalskich.

Jak wspomniałem, nie zamierzałem pracować tylko dobrze się bawić. I tak właśnie wyglądał mój pierwszy miesiąc w Lizbonie. Zabawa, zwiedzanie, wyjazdy nad wybrzeże i w inne ciekawe zakątki Portugalii. Gdy po miesięcznej hulance wyraźnie skurczyły mi się fundusze, przez myśl przemknęło mi podjęcie pracy dorywczej. Z pomocą przyszedł mój przyjaciel Pedro, który zorganizował mi zatrudnienie u swojego wuja w niewielkiej restauracji na przedmieściach Lizbony. Obywatele UE maja prawo przebywać na terenie Portugalii do 3 miesięcy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Gdy mamy zamiar przebywać w tym kraju dłużej należy zwrócić do lokalnego Oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Direcção ou Delegação Regional do Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF) z wnioskiem o wydanie Karty Pobytu Obywatela Unii Europejskiej (Certificado de Registo). Karta jest wydawana na pięć lat lub na deklarowany okres pobytu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *